جامعه قرآنی کاشمر در سوگ استاد «صلواتی»

جامعه قرآنی کاشمر در سوگ استاد «صلواتی»صبح امروز ‌استاد فضل‌الله صلواتی، پیشکسوت قرآنی کاشمر، که قریب به ۶۵ سال از عمر پربرکت خویش را برای تربیت و آموزش قاریان و علاقه‌مندان و نشر معارف شیعه و قرآنی صرف کرده بوده با بدرقه جامعه قرآنی در خانه ابدی خود آرام گرفت.

‌به گزارش ایسنا- ‌این معلم قرآن که متولد 1305 هجری شمسی بود و تا 5 سال قبل که هنوز در بستر بیماری نبود همچنان به آموزش قرآن می پرداخت سرانجام صبح روز 19 اردیبهشت ماه و در سن 92 سالگی دعوت حق را لبیک گفت و امروز بیستم اردیبهشت ماه با حضور پرشور مسئولان و جامعه قرآنی و بر دستان مردم قدرشناس شهرستان تشییع و پس از اقامه نماز در آستان مقدس امامزاده سید حمزه(ع) به خاک سپرده شد.

ضرورت مستند سازی چهره های پیشکسوت قرآنی

در همین خصوص رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تسلیت درگذشت استاد و پیشکسوت قرآن فضل الله صلواتی گفت: ‌متاسفانه هنوز حمایت از فعالان و به خصوص پیشکسوتان عرصه قرآن در جایگاه مطلوب خود قرار نگرفته است.

حسن مدرس مقدم با بیان اینکه نه تنها به عنوان یک کشور اسلامی که داعیه دار نوعی سبک مردم سالاری دینی هستیم بلکه جهان اسلام هنوز با جایگاه واقعی قرآنی فاصله دارد و اتصال‌مان با قرآن به خوبی برقرار نشده است، اظهار کرد: تاکنون نهادهای آموزشی و فرهنگی از این ظرفیت عمیق و دریای بیکران استفاده درستی نکرده‌اند.

وی یکی از مظاهر قرآنی در جامعه اسلامی را شخصیت هایی نظیر استاد صلواتی دانست و بیان کرد: در ایام ماه مبارک رمضان امسال و در طی سال جاری تاکید بر تدبر در قرآن است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر با اعلام اینکه اگر بخواهیم استفاده درستی از ظرفیت های قرآنی داشته باشیم باید مبحث تدبر در قرآن را جدی بگیریم، افزود: بدون شک مشکلات ما با اتصال و توسل و عمل کردن به قرآن رفع می‌شود.

وی بر مستند سازی چهره‌های پیشکسوت قرآنی همچون مرحوم صلواتی تاکید کرد و افزود: این وظیفه سازمانهای مردم نهاد است.

مدرس مقدم با اشاره به اینکه دولت تامین کننده زیر‌ساخت‌ها است، گفت: زیرساخت‌های فراوانی داریم که دولت در این زمینه سرمایه گذاری کرده است.

وی یکی از وظایف موسسات قرآنی، سازمانهای مردم نهاد و تشکل های قرآنی را قدم برداشتن در راستای مستند سازی دانست و عنوان کرد: قطعأ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در کنار سایر ادارات فرهنگی که خادمین قرآن هستند، به تمامی کسانی که در این مسیر گام بردارند کمک می‌کند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشمر همچنین از فعالیت 5 موسسه قرآنی فعال در این شهرستان خبر داد و گفت: تاکنون در حوزه بیمه فعالان قرآنی قدم های خوبی برداشته شده و حمایت های مطلوبی می شود.

نحوه آموزش قرآن مرحوم صلواتی منحصر به فرد بود

در ادامه یکی از شاگران و اساتید جامعه قرآنی کاشمر در گفت و گو با ایسنا، از مرحوم صلواتی به عنوان یکی از چهره های خاص در عرصه قرآن نام برد و گفت: این استاد در مدت طول عمر خود شاگردان بسیاری را تربیت کرده و تحویل جامعه داد که امروزه بسیاری از آنها جزء اساتید هستند.

حمید رضا ناظمی با اعلام اینکه مرحوم صلواتی قبل از انقلاب کلاس‌های خود را در مکتب‌خانه‌های قدیم برگزار می‌کردند، افزود: ایشان در آموزش روش‌های خاص خود را داشتند.

وی با اعلام اینکه مرحوم صلواتی در زمان خفقان ستم شاهی سهم بزرگی در ترویج فرهنگ قرآن داشتند، اظهار کرد: این مرحوم حق بزرگی بر گردن قرآنیان شهرستان دارند.

عضو مجمع مرکزی قاریان قرآن کاشمر با بیان اینکه نحوه آموزش مرحوم صلواتی بسیار ساده و روان و قابل فهم بود به طوری‌که در مقطع ابتدایی درس های قرآن را بسیار سریع و صحیح در طی چند جلسه فرا می‌گرفتند، بیان کرد: متاسفانه تاکنون حمایت‌های خوبی از اساتید قرآن همانند مرحوم عاجل، استاد پورحسن و به خصوص استاد صلواتی صورت نگرفته است.

وی با تاکید بر مستند سازی از برگزاری جلسات و نحوه آموزش اساتید قرآن عنوان کرد: باید در این خصوص توسط متولیان امر برنامه ریزی صورت گیرد.

ناظمی با اشاره به اینکه همانند چنین افرادی دیگر نخواهیم داشت، بیان کرد: باید خصوصیات اساتید قرآن در سطح جامعه پررنگ تر شود.

این پیشکوت قرآن به جز چند سالی که در محل امامزاده سید حمزه(ع) کلاس قرآن دایر کرده بود اغلب کلاس‌هایش را در منزل برگزار می‌کرد و به مشتاقان، قرآن آموزش می‌داد.

اغلب مردم اعم از کسبه و کارمند گرفته تا رجال شهر کاشمر در محضر این پیر و خادم قرآن شاگردی کردند. وی که روش تدریسش به صورت مکتب‌خانه‌ای بود تا آخرین لحظات عمر از آموزش قرآن دست برنداشت و توانست در این مدت به بیش از بیست و هفت هزار نفر‌ کلام وحی را آموزش دهد.

بر اساس اعلام خانواده مرحوم صلواتی، مراسم ترحیم و ختم حاج فضل‌الله صلواتی عصر پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ و روز جمعه، ۲۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۹ تا ۱۲ و ۱۶ تا ۱۸ در محل مهدیه کاشمر برگزار می‌شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس