آداب تلاوت قرآن کریم – ایسنا

آداب تلاوت قرآن کریم – ایسناتولیت آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها با بیان اینکه اگر می‌خواهیم تلاوت قرآن کریم برای ما تأثیر واقعی داشته باشد، باید از موانع این تأثیرگذاری دوری کنیم، عنوان کرد: ترک گناه، توبه و بازگشت به‌سوی خدا، استغفار از گناهان و توسل به ائمه اطهار(ع) از جمله کارهایی است که پیش از تلاوت قرآن کریم باید انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید محمد سعیدی پیش از ظهر امروز در آیین ترتیل خوانی بانوان در شبستان نجمه خاتون حرم مطهر ضمن تسلیت سالروز ارتحال حضرت خدیجه سلام‌الله علیها اظهار کرد: آیین ترتیل خوانی بانوان در حرم مطهر هرسال باشکوه‌تر از سال‌های گذشته برگزار می‌شود.

وی به‌ ضرورت توجه به آداب تلاوت قرآن کریم اشاره کرد و گفت: در اسلام، برای هر عبادتی آدابی ذکر شده است که اهتمام به آن‌ها، اثرگذاری آن عمل و عبادت را بیشتر می‌کند؛ تلاوت قرآن کریم نیز از اعمالی است که درآیات قرآن و روایات معصومین(ع) برای آن آدابی ذکرشده است.

امام جمعه قم با بیان این‌که قرآن کریم دارای آدابی ظاهری و باطنی است، گفت: آداب ظاهری قرآن کریم شامل وضو داشتن، حفظ احترام قرآن و… است که توصیه به رعایت آن شده است؛ در کنار این آداب، قرآن کریم آداب باطنی هم دارد که همه ما باید به‌ اندازه توان‌مان نسبت به آن اهتمام داشته باشیم.

وی در تبیین آداب باطنی قرآن کریم گفت: در تلاوت قرآن کریم باید به چند مسئله توجه کنیم، ازجمله توجه به عظمت خدا و عظمت کلام خدا، تدبر در معانی قرآن و توجه به این‌که این قرآن پیش‌ازاین که به انسان‌ها برسد، از سوی خداوند بر قلب و جان پیامبر(ص) نازل‌شده است.زمانی که انسان در حال قرائت قرآن کریم است، باید بداند که در جای‌جای این کتاب آسمانی درس‌ها، پیام‌ها و عبرت‌هایی وجود دارد، باید آماده‌ باشیم این درس‌ها و عبرت‌ها را بیاموزیم و خود را مخاطب آن‌ها قرار دهیم.

وی بابیان این‌که اگر می‌خواهیم تلاوت قرآن کریم برای ما تأثیر واقعی داشته باشد، باید از موانع این تأثیرگذاری دوری‌کنیم، گفت: ترک گناه، توبه و بازگشت به‌سوی خدا، استغفار از گناهان و توسل به ائمه اطهار علیهم‌السلام از کارهایی است که پیش از تلاوت قرآن کریم انسان باید انجام دهد.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(س) در پایان افزود: همین قرآن کریم بود که بر قلب مبارک رسول اکرم(ص) نازل شد وحضرت خدیجه سلام‌الله علیها، جناب سلمان و ابوذر این آیات را شنیدند و به مقامات بالایی دست یافتند؛ شما هم می‌تواند با این قرآن، به مقامات عالیه دست‌یابید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس