اربعین را از مردم عراق نگیرید!

اربعین را از مردم عراق نگیرید!رئیس کمیته «لواء الخدمه الحسینی» گفت: مشکلاتی در جریان اربعین بروز کرده که دیده نمی‌شود؛ مردم عراق دچار احساس دوگانگی شده‌اند که مبادا آنچه خودشان از “هیچ” در اربعین به وجود آورده‌اند به اختیار ایرانی‌ها درآید.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین سید حمید حسینی که به عنوان یکی از مسئولان عراقی برای ارائه گزارش وضعیت خدمات‌رسانی مردم عراق در اربعین در این جلسه حاضر شده بود، در نخستین نشست کمیته مشارکت‌های مردمی اسکان و تغذیه ستاد اربعین اظهار کرد: با توجه به تعدد موکب‌های(چادر) ایرانی بزرگترین مشکل در حال بروز است چرا که عراقی‌ها احساس می کنند که شاید اربعین را با جمعیتی نزدیک به صد هزار نفر شروع کردند، ایرانی‌ها به دست بگیرند. ما برای حل این مشکل حدود سه سال است که اسکان در خانه‌های مردم عراق را مهیا کردهایم تا این احساس دوگانگی از بین برود.

وی افزود: شناسایی خانه‌های مردم برای اسکان اربعین در عراق از چند ماه پیش آغاز شده و مشخصاً در شهر نجف نزدیک به ۱۹۰۰ خانه، مکان یابی شده که برای اسکان تقریبا ۵۰۰ هزار نفر آماده است. سی ساختمان هم در نجف برای کمک رسانی به اسکان در نظر گرفته شده است.

او ادامه داد: شناسایی ماشینها برای اسکان زائران نیز به عنوان طرح جدید در حال اجرا است که تاکنون در شهر نجف ۱۵۳ ماشین، راننده به همراه جزئیات و مشخصات کامل آنها شناسایی شده‌اند.

حسینی گفت: ساماندهی امکانات مردم عراق توسط کمیته لواءالخدمه الحسینی برای دست کم ۷۰۰ هزار نفر کفایت میکند.

او در عین حال متذکر شد: دولت عراق به شکل ظاهری هیچ نقشی در اربعین ندارد و خواهش میکنم این کمکها به مردم عراق وصول شود نه دولت این کشور، این دولت به کمک مردم نیاز ندارد در عوض این ما هستیم که باید از دولت کمک دریافت کنیم.

وی سپس درخواست کرد: اقدامات زیرساختی که در عراق به انگیزه اربعین اجرا می‌شود دائمی باشد و امروز هم ماندگار باشد چراکه این بهترین کمک ایرانیها به عراق محسوب میشود.

حسینی در ادامه با انتقاد از وضعیت خدمات رسانی به خبرنگار اعزامی برای پوشش اربعین اظهار کرد: سال گذشته اسکان و تغذیه ۱۲۰۰ خبرنگار که ۶۰۰ تن آنها ایرانی بودند با مشکل روبرو شد. امسال ما همین خدمات را هم نداریم که به خبرنگاران بدهیم در حالی که آنها مهمترین نقش را در انعکاس اربعین دارند.

وی همچنین از ستاد اربعین درخواست کرد که خدمات خود را در اربعین امسال به شهر بغداد نیز معطوف کنند و در ادامه گفت: تا چند روز دیگر تغییرات اساسی در حکومت و پارلمان عراق صورت میگیرد و فتح بزرگ سیاسی در این کشور رخ خواهد داد. بنابراین ما راه را برای سازمانها و نهادهای مختلف باز میکنیم تا امکانات خود را به این کشور برای پوشش اربعین انتقال دهند.

کمیته “لواء الخدمه الحسینی” که از حدود سه سال پیش توسط مقامات عراقی تشکیل شده، مسئولیت ساماندهی خانه‌های مردم عراق در اربعین را به عهده دارد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا / دین و زندگی

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

اجرا شده توسط: همیار وردپرس